Karfiol smanjuje rizik od pojave karcinoma! Ostala lekovita svojstva…


U zadnje vreme karfiol je povrće kome zaista poklanja dosta pažnje. On priprada porodici kupusa i svrstava se u jednu od najlekovitijih biljki. Mnoga istraživanja dokazala su da je odličan u borbi protiv karcinoma dojke, debelog creva, pluća, jajnika i bešike. Ovu moć daju mu antioksidanti, kojjima se karfiol može pohvaliti u velikom broju u svom sastavu.

Pored antioksidanata karfiol je veoma bogat i vitaminom C i upravo ova dva sastava u kombinaciji sprečavaju pojavu raka. Koristi se u ishrani od davnina i veoma je sličan brokoliju. Poslednjih godina ljudi koji preferiraju zdravu ishranu govore da ovu namirnicu treba uvrstiti u svakodnevnu ishranu. Ovo povrže sadrži i veliku količinu magnezijuma, koji je takođe veoma važan za ljudski organizam.
Lekovita svojstva karfiola



Najvažnije dejstvo karfiola je uprvo ono koje je već pomenuto, a to je smanjenje rizika od pojave karcinoma. On ne sadrži masti, ima malo ugljenih hidrata, a sadrži fitonutrijente. Upravo oni sprečavaju da se pojave štetni enzimi, koji stvaraju pojave koje su pogodne za aktiviranje raka. Ovo povrće deluje tako što aktivira pozitivno delovanje tih enzima i samim tim onemogućava dolazak kanerogenih supstanci. Ukoliko se ova namirnica koristi baš iz razloga da smanji rizik od pojave raka, trebalo bi da osoba ima tri do pet obroka karfiola u toku jednog dana.

Karfiol igra veoma važnu ulogu kada su srčana oboljenja u pitanju. Sto grama ovog povrća sadrži 80 posto dnevne količine magnezijuma koji ljudsko telo treba da primi i to ga upravo i čini velikim čuvarom ljudskog srca. Uspeešno će sprečiti nastanak raznih srčanih oboljenja. Karfiol je jako bogat i folnom kiselinom, koja mu takođe pomaže da utiče preventivno na kardiovaskularne bolesti.

Druga lekovita osobina ovog povrća jeste njegov uticaj na reumatska oboljenja i bolove prouzrokovane njima. Takođe preventivno deluje i na multiplu sklerozu, kao i na njen dalji razvoj ukoliko bolest već postoji.

Lekari tvrde da je povišen nivo homocisteina utiče još lošije nego povećan holesterol, što opet karfiolu daje prednost, jer on u velikoj meri pomaže pri reprodukciji homocisteina u krvi.

Žene koje ulaze u menopauzu trebale bi da uvrste ovu namirnicu u svoj jelovnik svakodnevno, jer će u tom slučaju na njihov organizam delovati oplemenjujuće, a isto tako preporučljiv je i muškarcima koji imaju problema sa prostatom.

Nutricionisti za skidanje viška kilograma takođe savetuju ovo povrće, je ima veoma male kalorične vrednosti. karfiol sadrži najviše vode i baš iz tih razloga se i preporučuje u ove svrhe.

Lepši i jači nokti i kosa pojaviće se jako brzo kao rezultat svakodnevnog uzimanja karfiola. On u sebi sadrži biotinom, koji ima veoma važnu ulogu u stvaranju osnovne keratinske supstance, i to ga upravo čini moćnim i na ovom polju. Ovaj sastojak takođe utiče i na obnavljanje površinskog sloja kože i čini je glatkom i elastičnom.
Kako se koristi karfiol

Karfiol se koristi u čovekovoj ishrani još od 16. veka. Najveći proizvođač karfiola je Daleki Istok. On se u ishrani koristi čvrst u glavici obavijen listovima, koji su takođe jestivi i sadrže velike hranljive sastojke. Kada se bari glavica karfiola, može se obariti i njeno lišće zajedno sa njom. Isto tako mogu se pripremati i odvojeno. Kada se glavica sprema odvojeno, od listova karfiola može da se skuva supa u kombinaciji sa nekim drugim povrćem.

Karfiol ne treba dugo da se kuva, da se ne bi prekuvao i u tom slučaju izgubio svoje hranljive sastojke. Vreme koje je sasvim dovoljno da se karfiol skuva je od 10 do 15 minuta. Ovo zdravo povrće treba čuvati u papirnoj ili plastičnoj kesi, u frižideru. Karfiol takođe od stajanja može da prikupi vlagu. Da bi se to izbeglo, potrebno je da se karfiol položi tako da mu stabljika bude na dole. Isto tako bitna stvar je vreme koje provede u frižideru od dana kupovine. Trebalo bi se obratiti pažnja da se pojede u roku od pet dana, kako ne bi izgubio sva svoja delotvorna svojstva. Ukoliko se neko odluči da sačuva karfiol koji se prethodno skuvao, treba da zna da kuvani karfiol ne sme da stoji duže od dva dana, kako bi ostao svež i jestiv.
Recepti za jelo od karfiola

Čorba od karfiola

Za pripremu ukusne čorbe od karfiola treba pripremiti sledeće namirnice:

    500 g karfiola
    ¾ l vode
    50 g ulja
    1 dcl kisele pavlake
    dva žumanceta
    kašika brašna
    začini po ukusu

Čorba od karfiola priprema se veoma lako i mogu je pripremiti i početnici koji nemaju nikakva iskustva u kulinarstvu. Najpre se pomeša mleko sa vodom, a onda je potrebno očistiti karfiol i razdeliti ga na cvetiće i dodati u tu mešavinu. Staviti na vatru da se kuva narednih 15 minuta. Na ulju je onda potrebno propržiti malo brašna i dodati ga u čorbu. Biber, vegeta, celerov list ili neki drugi začini dodaju se po ukusu i želji. Na kraju kada se skloni čorba sa vatre dodaje se mešavina pavlake i jaja, koja je već pripremljena.

Musaka sa karfiolom

Musaka od ovog zdravog povrća je jedan zaista kompletan i vrsan obrok za celu porodicu. Sama priprema ovog glavnog jela veoma je jednostavna, a potrebni su sledeći sastojci:

    1 kg karfiola
    2 jajeta
    300 g mlevenog junećeg mesa
    šoljica mleka
    2 čena belog luka
    čaša kisele pavlake
    glavica crnog luka
    kašika vegete
    malo paradajz sosa
    so i biber po želji



Priprema ovog jela započinje naravnom sređivanjem karfiola. On se dobro opere i razdeli na malo veće komade. Zatim se stavlja u slanu vodu kako bi se skuvao do pola. Drugi korak u pripremi jedinstanje mesa na malo ulja, u koje se dodaje paradajz pire, luk i ostali začini. Na kraju kada meso omekša dodaje se i beli luk i malo prešuna. Kada je meso pripremljeno, u vatrostalnu posudu poređa se pola karfiola, preko kojeg dolazi meso, pa ponovo još jedan red karfiola. Pavlaka se pomeša sa jajima dok se ne dobije jednolična smesa, kojom se prelije musaka. Musaka od karfiola peče se na 220 stepeni, oko pola sata u zavisnosti od jačine rerne.
Podijelite sa prijateljima:

Nema komentara:

Objavi komentar